Konjuge Pnömokok Aşısı
22 Haziran 2024

Konjuge Pnömokok Aşısı

Konjuge pnömokok aşısı, vücudun çeşitli bölgelerinde ciddi enfeksiyonlara yol açabilen pnömokok bakterisine karşı geliştirilen bir aşı türüdür. Özellikle bebekler ve küçük yaştaki çocuklarda oldukça ciddi hastalıklara ya da kalıcı hasarlara yol açabilen pnömokok bakterisi, ölümcül sonuçlara bile yol açabilmektedir. Bu bakteri türüne karşı bağışıklık sağlaması ve koruyucu olması amacıyla iki tür aşı geliştirilmiştir. Konjuge pnömokok aşısı ve polisakkarit pnömokok aşısı olarak adlandırılan bu aşı türlerinden ilki, bebek ve çocukları pnömokok bakterisinin yol açtığı enfeksiyonlara karşı koruyabilmek için geliştirilmiştir.

Pnömokok Bakterisinin Yol Açtığı Hastalıklar

Pnömokok bakterisi, bebekler ve çocuklarda aşağıdaki hastalıklara yol açabilir:
  • Zatürre
  • Menenjit
  • Orta kulak iltihabı
  • Sinüzit
  • Bakteriyemi

Konjuge Pnömokok Aşısının Uygulama Rehberi

Konjuge pnömokok aşısı, 6 haftalık bebeklerden 9 yaşına kadar olan çocuklara uygulanması gereken bir aşıdır. Bebekler, 2 aylık olmalarından itibaren en az bir aylık aralıklarla 3 doz aşı yapılmalıdır. Bu aşı, bebeklere 12 ve 15. aylar arasında bir doz olarak uygulanır. Bu bir dozluk kullanım ile daha önceki aylarda bebeğe yapılan toplam dozaj miktarı 4'e tamamlanır.

Polisakkarit pnömokok aşısı ise 2 yaş üzerinde bulunan ve risk taşıyan kişilere uygulanır. Bu aşının özelliği, uygulamadan sonra 5 yıl süre zarfında koruma sağlayabilmesidir. Konjuge pnömokok aşısı, sadece bir kez kullanılabilen tek dozluk aşı içeren enjektör içinde sunulmaktadır. Aşı, sıvı şeklinde sunulmaktadır.

Pnömokok Aşısı ile İlgili Genel Uyarılar

Genel anlamda her iki aşı türü için yapılan uyarılar, konjuge pnömokok aşısının hangi durumlarda uygulanmaması gerektiğini belirtmektedir. Aşı yapılacak kişinin ateşli olması ya da ateşi olmasa bile ciddi bir rahatsızlığı bulunuyorsa uzman bir hekim danışmanlığı olmadan aşıyı uygulamaya karar verilmemelidir.

Aşının uygulamasından sonra bazı istenmeyen yan etkiler görülebilir. Belirlenen yan etkiler şunlardır:
  • Aşının uygulandığı bölgede ağrı, şişkinlik ve kızarıklık
  • 38 derece sıcaklıktan daha yüksek derecelerde ateş
  • Prematüre doğan bebeklerde, zamanında doğan bebeklere göre daha yüksek ateş görülebilir. Bu ateş, 39 dereceden daha yüksek olabilir.

Burada belirtilen yan etkiler ciddi bir tehlike oluşturmaz. Konjuge pnömokok aşısının uygulanmasından sonra çok nadiren de olsa 0 ile 72 saat aralıklarında konvulsiyon olarak tanımlanan bilinç kaybı ve istem dışı meydana gelen ritmik kas kasılmaları görülebilir.

Konjuge Pnömokok Aşısının Önemi

Konjuge pnömokok aşısı, dünyada ölümle sonuçlanan enfeksiyonlara en çok yol açan beşinci hastalık nedenidir. Belirtilen bakteri, sadece bebek ve çocuklarda enfeksiyonlara yol açmamakta; yaşlılar, akciğer hastaları ve kalp hastalarını da etkilemektedir. Bu nedenle, konjuge pnömokok aşısının geniş bir yaş aralığında ve risk gruplarında uygulanması büyük önem taşımaktadır.

Konjuge Pnömokok Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşıların Özellikleri

Aşıların Özellikleri

Haber Bülteni