Çocuk Felci AşısıÇocuk Felci Aşısı, Çocuk felci hastalığının nedeni, polio virüsü olan bir mikroptur. Çocuk felci etkeni sinsi ilerleyen ve bulaşan bir tür hastalıktır. Çocuk felci genelde 1 ila 4 yaş arası çocuklarda görülür. Bir yaşından büyük yaş grubundan olan çocuklar ve yetişkinler üzerinde bu mikrobu aldıklarında çocuk felcine sebep olan virüs, insan dışkısından ve boğaz salgısından kaynaklanır. Daha sonra boğazda ve bağırsaklarda çoğalır ve vücudun diğer bölgelerine yayılır. Yani dışkı ile temasa geçen su ve besinlerin tüketilmesi, karasineklerin dışkıdan mikrobu alıp taşıması, çevre koşullarının kötü olduğu yerlerde havaya yayılan mikrobun solunması ile hastalık bulaşır. Çocuk felcine neden olan bu virüs, vücuda girdikten sonra omuriliğe yerleşir ve orada kasların hareketlerini sağlayan sinir hücrelerini hasara uğratır. Bu hasarla birlikte sinir hücreleri yeni hücreleri alamadığından dolayı kaslar da artık çalışamaz duruma gelir ve o organ felç olur. Bu hastalığın başlangıç belirtileri ateş, baş ağrısı, halsizlik, boyunda sertlik, kusma ve kas ağrılarıdır. Eğer felç durumu ortaya çıkmış ise, deride gerilmeler görülür. Felçli bölgede kan dolaşımı zayıf olacağından deri kuru ve soğuk olur, aynı zamanda deri kırmızıya benzer mor bir renk alır. Çocuk felci tedavisi mümkün olmadığından bu hastalığın ortadan kaldırılması için aşılanarak korunmak çok önemlidir.

Çocuk Felci Aşısı Neden Gereklidir? Genelde yaz ve sonbahar aylarında küçük yerel salgınlar halinde ortaya çıkan hastalık virüsü, 40 C'i bulan yüksek ateş ve sırt ağrılarıdır. Genelde 4-5 gün sonra bu felç yerleşir. Çocuk felcine küçükler yakalanacağı gibi büyüklerde yakalanabilir.

Çocuk Felci Aşısı

. Hastalığın başlangıcında olan hastayı diğer kişilerden ayırmak ve yatırmak gerekir. Çocuk felcinden korunmak için iki tip polio aşısı vardır. Felç yapan virüse karşı, bağışıklık sağlamak amacıyla kas içine uygulanan veya ağız içerisine damlatılan aşıya çocuk felci aşısı ismi verilir. Buda okul çağı çocuklarında ağızdan uygulanan canlı virüs aşısı önerilebilmekle beraber, artık tüm bebeklerde çocuk felci aşısını kas içerisine uygulandığı beşli karma aşı içerisinde almaktadırlar. Çünkü bebeklerin ağız içine damlatılan aşısı, çocuk felci aşısı değil, rotavirüs aşısıdır. Çocuk felci aşısının hiçbir tehlikesi yoktur.

Çocuk Felci Aşı Programı; Şimdilerde çocuk felci hastalığına karşı uygulanan iki farklı aşısı, inaktive çocuk felci aşısı "enjeksiyon şeklinde uygulanır" ve oral çocuk felci aşısı "ağızdan damla şeklinde verilir" inaktive çocuk felci aşısı ölü aşıdır. Son derece güvenli ve etkin olması en önemli özelliğidir. Bebeklerde yaşamın ikinci ayından itibaren 1-2 ay arayla toplam 3 doz enjeksiyon şeklinde uygulanır. Bebek 18 aylık olduğunda bir hatırlatma dozu daha yapılmalıdır. ABD'deki CDC "Hastalık kontrol merkezleri" son derece sınırlı koşullar dışında yalnızca IPV önermektedir. Çocuklarda IPV, belirtilen yaşlarda olmak üzere 4 defa doz verilmektedir. Çocukların yaş aralığı; Çocuk 2 aylıkken 1 doz, çocuk 4 aylıkken 1 doz, çocuk 6-18 aylıkken 1 doz, çocuk 4-6 yaşındayken 1 doz uygulanmaktadır. Aşıların yararlı olabilmesi için mutlaka belirli doz ve zaman aralıklarıyla yapılması gerekir.

"Ancak önlemler ve yapılması gerekenler ile belki de çocuğunuzun kaderi sayenizde değişecek."

Yayınlanma Tarihi : 05.11.2014 02:04:01

Çocuk Felci Aşısı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

7 Yorum Yapılmış "Çocuk Felci Aşısı"

suzan

Cevap Sayısı: 0
merhabalar, benim palıo aşısı olması gereken 6 aylık bir bebeğim var ancak, eşim ilik nakli olduğu için ve bu aşıda canlı virüs bulunduğundan dolayı eşimin doktoru bunun eşim için tehlikeli olacağını söyledi ve bu aşıyı bebeğe yaptırmayın dedi.ben bu konuda oldukça endişeleniyorum acaba bebeğim için bir sakınca var mı. çocuk dr danıştım herhangi bir sorun olmaz dedi.eğer öyleyse bu aşıyı bebeğime daha sonra yaptırabilir miyim bir proplem olur mu?

2014-06-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

abdullah karataş

Cevap Sayısı: 0
selamünaleyküm herkeze iyi akşam lar :)

2014-06-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

hanife

Cevap Sayısı: 0
Kesinlikle bebekleriniz immun sistemine baktirmadan aşi yaptirmayin özellikle canli aşilari benim oglumun 5 aylikken karma aşilar yüzünden hayati zindan oldu su anda 6yasinda ve hic bir canli asisi yok aşi yadak buna polio da dahil

2014-06-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

erva

Cevap Sayısı: 0
ben kızıma opv yaptırmayacağm inş çocuk doktorları kendileri de ıpv nin yeterli olduğunu söylüyorlar biri canlı diğeri ölü hücre ve en sağlıklısı ölü olan aklımızı kullanalım lütfen hemen herşeye araştırmadan atlamayalım çocuklarımız allaha emanet

2014-06-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

zeynep

Cevap Sayısı: 0
bebeklere neden 6. ayda hem ıpv hem de opv aşısı bırlıkte uygulanmaktadır tekı ölü aşı teki canlı tekini kullansak etkili olmuyor mu ?

2014-04-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

seval çağlar

Cevap Sayısı: 0
hamileler canlı çocuk felci aşısı olabilir mi? 16 haftalık gebeyim.Bağışıklığımın olup olmadığını bilmiyorum. Bi şekilde canlı aşı ağzıma bulaştı. Bebeğime zarar verir mi

2014-01-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 0
Çocuk Felci Aşısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Çocuk Felci Aşısı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Aşı Takvimi, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Mayıs - 2018